Jak začít fotit auta

Dnes si povíme něco o tom jak začít fotit auta. Focení automobilů se může někomu zdát jako ta úplně nejobyčejnější činnost, přeci jen každý z nás si někdy vyfotil nějaké auto, ať už svoje či nějaké zajímavé, které viděl někde na ulici, nebo srazu, či závodě. Nicméně pojďme si to trochu rozebrat. Focení automobilů je defacto focení určitého druhu produktu, konkrétně tedy produktu dané automobilky. Pro lepší přiblížení si to tedy trochu rozebereme. 

Jak začít s focením aut

Začneme doporučeným vybavením. V první řadě je dobré si ujasnit, že na začátek není třeba nepřeberné množství objektivů a nejlepší foťák na světě. Počítáme s tím, že vaše fotky budou sloužit primárně vám a vašim “zákazníkům” na sociální sítě, případně tapety na telefony a počítače.

Počítám tedy s tím, že nějaký foťák a objektiv už máte. Určitě doporučuji přikoupit si na váš objektiv polarizační filtr. Takový filtr je výborný pomocník pro eliminování odrazů okolí v oknech automobilu (nefunguje však na metalické povrchy – tzn. z karoserie vozu neodfiltruje okolní ruch jako například stromy, budovy, lidi atp.

Co se týká objektivu, doporučuji klasicky nějaký s dobrou světelností, ať už pevný nebo zoom. Ideální ohniska jsou např. 18-55mm, 24-70mm z pevných pak 50mm a 85mm (podle toho jestli je váš fotoaparát APS-C nebo Full frame). Postupně si rozebereme i využití jednotlivých ohnisek za daných situací. 

Nyní již nezbývá než se dát k samotnému focení. Pokud máte automobil tím lépe pro vás, je na čem trénovat. Případně si sežeňte někoho, kdo vám auto zapůjčí. 

Jak si rozvrhnout focení aut + lokace

Zde bych začal výběrem lokace. Pro různá auta se hodí odlišné prostředí, ale obecně bych řekl, že použitím podzemních, nadzemních garáží, méně frekventovaných silnic s poutavým okolím, opuštěných budov do pozadí, zajímavých architektonických míst se nedá nic zkazit. Ideální jsou též západy slunce, mlhy, i deštivé počasí, záleží na vás a na záměru fotek. 

Přidám zde několik tipů na zajímavé úhly a pohledy na focení aut. Zároveň doplním o ukázky pro lepší představu.

 

jak fotit auta
Pohled více ze spoda vám přidá bokeh do popředí + moderní auto + moderní zástavba
Jak začít fotit auta
Využití "poloboku" + prostoru před vozidlem
jak fotit auta
Zapnuté světlomety + protisvětlo

Focení detailů, zajímavých designových prvků

Fotit detaily auta znamená, vytipovat si ty nejdůležitější prvky na vozidle ať už exteriéru či interiéru vozidla. Každá automobilka má osobité designy a prvky typické pro brand jako takový. Vždy jde o to stanovit si určité body, které vás na první pohled zaujmou.

Obecně však dnes platí, že nová auta mají jako výrazné designové prvky světlomety (ať už exteriérové osvětlení, nebo vnitřní ambientní). V interiéru dnes vládnou Led panely, proto je důležité uzpůsobit tomu čas fotografie, aby led panel byl správně světelně vykreslený. 

U starších vozidel pak platí za zajímavé designové prvky různé znaky, masky, lišty, výdechy. V interiéru to platí obdobně. Interiér starých aut je pak doplněn o různé dekorace ať už dřevěné, chromové, nebo jiné. Stará auta pak mají různorodě poskládané přístrojové desky. Zajímavé mohou být též volanty, sedadla s různým prošíváním atp.

Obecně pak platí za zajímavá kola, lakované brzdiče, ale třeba jen zajímavé linie části karoserie, znaky, loga atp.

Opět si zde uvedeme pár tipů a příkladů jakožto sumář této části článku.

jak fotit auta
Detail křídla - "zarámovaný" focením přes další auto
Detail kola
jak začít fotit auta, jak fotit auta
Zadní světlomet, výfuk, odtrhová hrana
jak začít fotit auta, jak fotit auta
Detail loga v dvoubarevně obšitém volantu - zarámovaný focením přes sedadlo
Detail loga s důrazem na logo samotné
Detail nápisu na lakovaném brzdiči
jak začít fotit auta, jak fotit auta
Kolo včetně přední části karoserie
Budík skrze volant, využití přirozeného nasvícení zapadajícím sluncem ze zadu
Logo Laurin & Klement vytlačené do kožené sedačky

Jak fotit auto v pohybu - za jízdy

Pokud má někdo rád adrenalinové zážitky, tak tohle focení bude přímo pro vás. Fotit auto za jízdy je totiž tak trochu kumšt každého automotive fotografa. Nejčastěji fotím z kufru druhého auta. Potřebujete tedy ještě druhého řidiče s druhým autem, ze kterého budete fotit. Dá se fotit i ze zadních sedaček se staženým oknem, Záleží na situaci. Například na dálnici vám nic jiného nezbyde. I když i mezi námi jsou tací střelci, kteří si na dálnici vlezou do kufru. Nicméně v rychlostech přesahujících 100 km/h je to už “vyšší dívčí” 😀
Pojďme si to tedy trochu rozebrat!
  • Rád bych tady apeloval na všechny, že bezpečnost je v tomto případě na prvním místě. Doporučuji zajistit v kufru jak sebe, tak fotoaparát. Opravdu nechcete sbírat kousky foťáku z dálnice, jen pro to, že jste si nepřipevnili fotoaparát pevně k ruce, oblečení atp. (Já si třeba omotávám popruh od fotoaparátu silně přes dlaň a ruku, tak aby nevypadl). Co se týká mé maličkosti, tak se v kufru vždy zapřu nohama o sloupky a ještě si přes sebe dám nejsilnější “gumicuk” zaháknutý do úchytových ok v kufru.
  • Důležitý je též výběr automobilu a řidiče. Já preferuji kombíky, to byl i jeden z důvodů, proč jsem si sám jeden pořídil. Pokud totiž fotíte z kufru, z kombíku budete mít největší prostor pro focení, což vzhledem k tomu, že je dobré využívat malá ohniska jistě oceníte. No a řidič by měl být někdo komu bezmezně věříte, že vás nevyklopí 😀
  • Dobré je si vždy dohodnout s řidičem foceného auta rychlost, kterou pojedete, poté si jen gesty korigovat přiblížení a oddálení auta.

Pojďme se tedy podívat na samotné nastavení fotoaparátu a dalších tipů k tomu potřebných

  • Vždy když fotím auto za jízdy, pracuji s manuálním režimem fotoaparátu a to z důvodů, že potřebuji reagovat na změnu rychlosti vozu. 
  • Začněme s nastavením času – nic nezkazíte tím, když si nastavíte čas na 1/2 domluvené rychlosti vozidla. tzn. domluvíte si rychlost 60 km/h (například na okresní silnici), nastavíme čas na 1/30 (čím delší čas nastavíte, tím většího efektu rozmazání krajiny kolem jedoucího auta dosáhnete, ale taky budete mít víc odpadových fotek). Pro minimalizování odpadových fotek též můžete zapnout stabilizaci objektivu, pokud máte tu možnost. 
  • Clona – nastavuji tak, abych dosáhl prokreslení co největší části vozu v pohybu. Snažím se tedy držet clonu na úrovní f/8 – f/12. Možno i lehce méně nebo více, pokud potřebujete korigovat světelnost výsledné fotografie
  • ISO touto veličinou si upravuji právě světelnost fotky, samozřejmě záleží i na vašem zařízení jak vysoké hodnoty ISO zvládá. Nicméně se můžeme pohybovat od hodnoty 100 po hodnotu jakou ještě zvládnete v postprodukci odfiltrovat. 

Rád bych ještě doplnil pár informací ohledně dalšího nastavení fotoaparátu. Nicméně tady je na každém si to tak trochu vyzkoušet a zjistit co mu sedí a co ne. Mně to funguje takto, tak se můžete inspirovat.

  • Já nastavuji AF-S (One shot) konkrétně u zrcadlovek toto doporučuji, u bezzrcadlovek už bych se nebál použít i kontinuální ostření (Ai Servo – AF-C). Když si stanovíte rychlost vozidla a a budete dodržovat vzdálenost, budete mít méně odpadu, než při kontinuálním ostření, které u mnohých starších zrcadlovek a objektivů bude neustále přeostřovat a fotoaparát to nemusí vždy dobře zvládnout.
  • Ostřící body a kam ostřit – Pokud vyberete 1 ostřící bod nic tím nezkazíte. (opět platí hlavně u starších zařízení s volbou méně bodů). Bodem se snažte ostřit na plochy jako je SPZ atp. Vyhýbejte se ostření na světlomety, okna atp. Dá se použít i zónové ostření, volbou vysoké clony, by to i tak mělo být ok.
  • Čím menší ohnisko použijete, tím více docílíte efektu rozmazání krajiny i na kratších časech. 
  • Pokud máte tu možnost, můžete zapnout stabilizaci objektivu, nicméně dá se i bez toho.
  • Doporučuji nepoužívat hledáček, protože ten vás tak trochu vytrhne z reality a nevnímáte dění okolo, což může být fatální 😀 Raději přes obrazovku.

Další metodou snímání auta v pohybu je tzv. panning – jde o metodu, při které nemusíte riskovat život v zavazadelníku auta 😀 Tentokrát riskujete život na trati, u silnice, někde schovaní za stromem atp. Tomu bych v budoucnu rád věnoval samostatný článek!

Závěrem přidávám opět pár foto ukázek!

jak fotit auta v pohybu
24mm - 1/20s - f/16 - ISO 800
jak fotit auta v pohybu
24mm - 1/20s - f/8 - ISO 400
jak fotit auta v pohybu
28mm - 1/40s - f/8 - ISO 400
jak fotit auta v pohybu
24mm - 1/20s - f/16 - ISO 800

Postřehy, rady, tipy

Závěrem mi dovolte se s vámi podělit o pár rad a tipů k focení aut. 

  • Fotit auta můžete za jakéhokoliv počasí, ovšem dbejte na to, zda se to k danému autu hodí. Např. fotit kabriolet v dešti není úplně to pravé ořechové.
  • Lokace by měla odpovídat povaze focení. Pokud tedy fotíte moderní luxusní vůz nevolte jako lokaci starou opuštěnou továrnu, ale moderní designově čisté a přímé prostředí
  • Hlídejte si rušivé elementy v pozadí, například lidi, sloupy, které by trčely z auta atp. Ano, sice to jde odstranit v postprodukci, ale nač si přidělávat práci.
  • Co se úprav týká, já se vždy snažím fotit auta s trochu podexponovaným nastavením a to hlavně z důvodu, že chci eliminovat nepříjemné odlesky okolí z karoserie. Je mi taky příjemnější vytáhnout si podexponované části fotky, než řešit přepaly.
  • Důležité je též domluvit se dopředu, zda-li chce klient fotit i nějaké interiérové fotografie, aby auto přistavil v co nejčistším stavu jak z interiéru tak exteriéru, vyjímkou může být snad jen focení nějakého rally speciálu, off-road vozidla v daném prostředí atp.
  • Doporučuji si též pohlídat vyvážení bílé barvy, ať posléze nemusíte bojovat s jeho nápravou a trefovat třeba barvu vozidla.
  • Posledním zásadním tipem je asi to, že by vás focení aut mělo bavit a měli byste mít vztah k automobilismu jako takovému, protože i když klienta nebudete znát osobně, přece jen auta jsou element, který sbližuje lidi a budete se mít o čem bavit!

To je pro dnešek vše! Dejte mi vědět jak se vám článek líbil a jestli pro vás byl přínosem. Klidně mi tu pod článkem zanechte nějaký komentář, dotaz atp. Pokusím se vám odpovědět, pokud to bude v mých silách a znalostech. 

09.01.2024

Autor: Jiří Chutic

Kontakty

E-mail

info@jirichutic.com

Telefon

+420 605 891 802

Leave a Reply